Rafael Nadal sa víťazstvom nad Federerom dostal do finále

26.01.2012 Celý región

Dvojhra mužov - semifinále:
Rafael Nadal (Šp.-2) - Roger Federer (Švaj.-3) 6:7 (5), 6:2, 7:6 (5), 6:4MELBOURNE 26. januára (WEBNOVINY) - Rafael Nadal sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (16. - 29. januára, celková dotácia 26 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku), keď vo štvrtok ako druhý nasadený zdolal trojku pavúka Rogera Federera 3:1 na sety (6:7 /5/, 6:2, 7:6 /5/, 6:4) a prebojoval sa do štvrtého finále na podujatí tzv. veľkej štvorky v rade.

Španiel sa v boji o celkové víťazstvo stretne s úspešnejším z druhého semifinálového duelu, v ktorom Brit Andy Murray v repríze finále vyzve obhajcu trofeje a prvého nasadeného Novaka Djokoviča. Hrá sa v piatok od 9.30 h SEČ.

"Bol to mimoriadne náročný a tesný duel, nesmierne ma teší, že som zvíťazil. Rogera považujem za najlepšieho hráča histórie a zápasy proti nemu sú pre mňa vždy extra motiváciou. Teším sa na finále, mám teraz dostatok času na regeneráciu a prípravu," povedal Rafael Nadal v prvej televíznej reakcii.

Favoritom tradičného súboja ostatných rokov bol tentoraz Švajčiar, ktorý začal na podaní a pri prvej príležitosti brejkol Nadala na priebežných 2:0. Dvadsaťpäťročný rodák z Malorky si vzal späť požičané v siedmej hre. Úvodný set napokon dospel do tajbrejkového rozuzlenia, v ktorom Federer uspel tesne 7:5. Ani druhé dejstvo nezastihlo Nadala v optimálnej forme na podaní, poskytol súperovi výhodu 0:1, následne ho však brejkol hneď trikrát a na 1:1 vyrovnal s prehľadom, keď set získal v pomere 6:2.

V treťom dejstve dominoval Nadal

Tretie dejstvo prinieslo viac napätia, hráči stratili svoje podanie iba raz a v skrátenej hre tentoraz dominoval Nadal (7:5). V ôsmej hre štvrtého setu nevyužil populárny "FedEx" brejkbal na 5:3, keď return druhého Nadalovho podania nezmestil do kurtu.

Nadal následne vzal Federerovi podanie, pri vlastnom servise vyriešil dve hrozby brejku, využil druhý mečbal a uzavrel na 6:4 vo štvrtom sete. Celkovo zaujal predovšetkým pomer nevynútených chýb, ktorých urobil Švajčiar 62, jeho súper "len" 34.

Pre Federera s Nadalom išlo už o jubilejný desiaty grandslamový zápas v tzv. otvorenej ére, čím sa v tomto ohľade tradičných rivalít vyrovnali doteraz prvej dvojici Ivan Lendl - John McEnroe. Zároveň išlo o prvý semifinálový zápas na turnaji patriacom medzi elitnú štvorku, v ktorom sa stretli dvaja držitelia kariérneho Grand Slamu. Roger Federer neuspel v snahe vyrovnať sa Jimmymu Connorsovi v počte víťazstiev v grandslamových zápasoch v modernej ére a jeho aktuálna bilancia je 232:34. Švajčiar nezvíťazil v jubilejnom 500. zápase na tvrdom povrchu vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni.

Prehľad výsledkov oficiálnych vzájomných zápasov Nadala a Federera:
2012 Melbourne - Australian Open tvrdý povrch semifinále Nadal 6:7 (5), 6:2, 7:6 (5), 6:4
2011 Londýn - ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Federer 6:3, 6:0
2011 Paríž - Roland Garros antuka finále Nadal 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1
2011 Madrid antuka semifinále Nadal 5:7, 6:1, 6:3
2011 Miami tvrdý povrch semifinále Nadal 6:3, 6:2
2010 Londýn - ATP World Tour Finals tvrdý povrch finále Federer 6:3, 3:6, 6:1
2010 Madrid antuka finále Nadal 6:4, 7:6 (5)
2009 Madrid antuka finále Federer 6:4, 6:4
2009 Melbourne - Australian Open tvrdý povrch finále Nadal 7:5, 3:6, 7:6 (3), 3:6, 6:2
2008 Wimbledon tráva finále Nadal 6:4, 6:4, 6:7 (5), 6:7 (8), 9:7
2008 Paríž - Roland Garros antuka finále Nadal 6:1, 6:3, 6:0
2008 Hamburg antuka finále Nadal 7:5, 6:7 (3), 6:3
2008 Monte Carlo antuka finále Nadal 7:5, 7:5
2007 Šanghaj - ATP World Tour Finals tvrdý povrch semifinále Federer 6:4, 6:1
2007 Wimbledon tráva finále Federer 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2
2007 Paríž - Roland Garros antuka finále Nadal 6:3, 4:6, 6:3, 6:4
2007 Hamburg antuka finále Federer 2:6, 6:2, 6:0